کد: 21799
بروزرسانی: چهارشنبه, ۲۸ تیر ۱۳۹۶ ۰۲:۲۸

کدام کسب و کارها پیشتاز جذب سرمایه است؟

صنایع پیشتاز در جذب سرمایه‌ و ایجاد اشتغال معرفی شدند.


کدام کسب و کارها پیشتاز جذب سرمایه است؟

جدیدترین آمار ارائه‌شده از وضعیت صنایع در جذب سرمایه بیانگر آن است که گروه «سایر تجهیزات حمل و نقل» در دو ماه منتهی به اردیبهشت سال‌جاری توانسته بیش از 21 درصد از سرمایه محقق‌شده در این مدت را به خود اختصاص دهد و به این طریق صدرنشینی کسب و کار را در میان گروه‌های صنعتی از آن خود کند. براساس آمار اعلام شده مجموع سرمایه محقق‌شده در مدت زمان موردبررسی بیش از 31 هزار میلیارد ریال بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افتی بیش از 35 درصد داشته است. به گزارش دنیای اقتصاد، افت سرمایه‌گذاری محقق شده در حالی صورت گرفته که تعداد پروانه‌های بهره‌برداری صادره در این مدت روندی رو به رشد داشته است که با این شرایط می‌توان گفت در این مدت بیشترین پروانه‌های بهره‌برداری صادره به صنایع کوچک و متوسط اختصاص داشته است. براساس آمار اعلام‌شده از میان 24 گروه صنعتی که در این مدت پروانه بهره‌برداری دریافت کرده‌اند، به لحاظ تعداد 13 گروه رشد داشته‌اند که این آمار بیانگر تسریع روند تکمیل طرح‌های صنعتی است. از سوی دیگر براساس آمار اعلام‌شده از مجموع 675 فقره پروانه بهره‌برداری صادره در دو ماه منتهی به اردیبهشت ماه، پنج گروه صنعتی شامل «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها»، «محصولات از لاستیک و پلاستیک»، «ساخت مواد و محصولات شیمیایی»، «سایر محصولات کانی غیرفلزی» و «محصولات فلزی فابریکی» توانستند بیشترین پروانه بهره‌برداری صادره را به خود اختصاص دهند. در این مدت بیشترین پروانه بهره‌برداری صادره به تعداد 98 فقره متعلق به گروه صنعتی محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها بوده است. این گروه همچنین با جذب هزار و 836 میلیارد ریال در این مدت توانست عنوان پنجمین گروه جذاب برای سرمایه‌گذاران را به خود اختصاص دهد. سهم این گروه در ایجاد اشتغال نیز هزار و 429 نفر است که در میان سایر گروه‌های فعالیت توانست به‌عنوان دومین گروه اشتغال‌زا شناخته شود. براساس این گزارش متوسط سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده برای پروانه‌های بهره‌برداری صادره برای راه‌اندازی یک واحد در دوماه منتهی به اردیبهشت ماه سال‌جاری برابر با 7/ 18 میلیارد ریال بوده که این متوسط سرمایه‌گذاری برای گروه‌های «سایر تجهیزات حمل و نقل، ساخت فلزات اساسی، ساخت منسوجات، وسایل نقلیه موتوری و محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» بالاتر از متوسط کل بوده است. همچنین براساس داده‌های اعلام شده، بالاترین سهم پیش‌بینی سرمایه‌گذاری دراین مدت متعلق به گروه «سایر تجهیزات حمل و نقل» بوده است، این گروه در مدت زمان مورد بررسی توانسته جذب سرمایه بیش از هفت هزار میلیارد ریالی را محقق کند. برای این گروه پروانه‌های بهره‌برداری صادره نیز برابر با هفت فقره بوده و به واسطه سرمایه تزریق شده این گروه موفق به ایجاد 218 نفر شغل در کشور شده است. برای گروه «ساخت فلزات اساسی» نیز در این مدت سرمایه‌ای بیش از 6هزار میلیارد ریالی تخصیص یافته است،‌ مجموع پروانه‌های بهره‌برداری صادره در این مدت نیز 36 فقره بوده و با توجه به موارد مذکور شرایط برای اشتغال 861 نفر در کشور فراهم شده است.

سومین گروه موفق در جذب سرمایه نیز به گروه «ساخت منسوجات» اختصاص داشته است. این گروه در مجموع موفق به جذب دوهزار و 568 میلیارد ریال سرمایه شده و توانسته برای هزار و 471 نفر ایجاد شغل کند. اما گروه «وسایل نقلیه موتوری» نیز در این مدت موفق به جذب سرمایه دو هزار و 414 هزار میلیارد ریالی شدند و محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها نیز با جذب هزار و 836 میلیارد ریال سرمایه توانست گروه پنجم را به خود اختصاص دهد. اما در میان صنایعی که در این مدت توانستند بیشترین اشتغال‌زایی را به خود اختصاص دهند، می‌توان به گروه‌های «ساخت منسوجات»، «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها»، «محصولات ازلاستیک و پلاستیک»، «محصولات فابریکی» و «ساخت فلزات اساسی» اشاره کرد. از سوی دیگر در آمار مذکور استان‌های پیشتاز در جذب سرمایه و ایجاد اشتغال نیز معرفی شده‌اند که با توجه به این آمار می‌توان گفت بیشترین پروانه‌های صادره در این مدت به استان‌های «اصفهان، تهران، آذربایجان‌شرقی، البرز، فارس و قزوین» اختصاص داشته است. سهم استان اصفهان در پروانه‌های بهره‌برداری صادره در این مدت برابر با 62فقره بوده که جذب سرمایه دوهزار و 691 میلیارد ریالی را به همراه داشت و توانست در مجموع برای هزار و 644 نفر ایجاد اشتغال کند. استان تهران نیز با 57 فقره پروانه بهره‌برداری صادره در این مدت توانست سرمایه دو هزار و 88 میلیارد ریالی را جذب و به این طریق برای 901 نفر اشتغال‌زایی کند.

14


 

---------------  اخبار اقتصادی سایت صنعت  ---------------

توجه: کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها از سوی سایت صنعت لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب اقتصادی خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است از طریق بخش "تماس با ما" برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، در سایت منتشر گردد.+ 0
مخالفم - 0

منبع: http://www.eghtesadonline.com/fa/tiny/news-206768
بازدید: 27